"dath" meaning in All languages combined

See dath on Wiktionary

Noun [Irish]

IPA: /d̪ˠax/ [Waterford], /d̪ˠɑh/ [Kerry], /d̪ˠah/ [Connacht, Ulster]
Etymology: From Old Irish dath (“colour, dye”). Etymology templates: {{inh|ga|sga|dath||colour, dye}} Old Irish dath (“colour, dye”) Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|datha|||||||nominative plural|dathanna|or|datha|||altform=|cat2=|f1request=1|f4request=1|g=m|g2=|g3=|head=}} dath m (genitive singular datha, nominative plural dathanna or datha), {{ga-noun|m|datha|dathanna|pl2=datha}} dath m (genitive singular datha, nominative plural dathanna or datha) Inflection templates: {{ga-mut}} Forms: datha [genitive, singular], dathanna [nominative, plural], datha [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], dath [indefinite, nominative, singular], dathanna [indefinite, nominative, plural], a dhath [indefinite, singular, vocative], a dhathanna [indefinite, plural, vocative], datha [genitive, indefinite, singular], dathanna [genitive, indefinite, plural], dath [dative, indefinite, singular], dathanna [dative, indefinite, plural], no-table-tags [table-tags], an dath [definite, nominative, singular], na dathanna [definite, nominative, plural], an datha [definite, genitive, singular], na ndathanna [definite, genitive, plural], leis an dath [dative, definite, singular], don dath [dative, definite, singular], leis na dathanna [dative, definite, plural], no-table-tags [table-tags], dath [indefinite, nominative, singular], datha [indefinite, nominative, plural], a dhath [indefinite, singular, vocative], a dhatha [indefinite, plural, vocative], datha [genitive, indefinite, singular], dath [genitive, indefinite, plural], dath [dative, indefinite, singular], datha [dative, indefinite, plural], no-table-tags [table-tags], an dath [definite, nominative, singular], na datha [definite, nominative, plural], an datha [definite, genitive, singular], na ndath [definite, genitive, plural], leis an dath [dative, definite, singular], don dath [dative, definite, singular], leis na datha [dative, definite, plural], no-table-tags [table-tags], dath [error-unrecognized-form], dhath [error-unrecognized-form], ndath [error-unrecognized-form]
  1. colour, pigment Tags: masculine
    Sense id: en-dath-ga-noun-URXMgTrf Categories (other): Irish entries with incorrect language header, Colors Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 50 41 8 Disambiguation of Colors: 59 37 4
  2. tint Tags: masculine
    Sense id: en-dath-ga-noun-6e5ILQSN Categories (other): Irish entries with incorrect language header, Pages with 4 entries, Pages with entries Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 50 41 8 Disambiguation of Pages with 4 entries: 29 41 10 10 10 Disambiguation of Pages with entries: 29 41 10 10 10
  3. dye Tags: masculine
    Sense id: en-dath-ga-noun-xvgpdrXw
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: aondathach, dathadóir, dathaigh, dathannach, dathmhéadracht, dathúil, éadathach (english: colourless), féindathach, ildathach, teicnidhath

Noun [Old Frisian]

Head templates: {{head|ofs|noun|g=m|g2=|g3=|head=dāth|sort=}} dāth m, {{ofs-noun|m|head=dāth}} dāth m Inflection templates: {{ofs-decl-noun-a-m|dāth}} Forms: dāth [canonical, masculine], no-table-tags [table-tags], dāth [nominative, singular], dāthar [nominative, plural], dātha [nominative, plural], dāth [accusative, singular], dāthar [accusative, plural], dātha [accusative, plural], dāthes [genitive, singular], dātha [genitive, plural], dāthe [dative, singular], dāthum [dative, plural], dāthem [dative, plural], dād [alternative], dāt [alternative]
  1. death
    Sense id: en-dath-ofs-noun-UsjgKYfM Categories (other): Old Frisian entries with incorrect language header, Pages with 4 entries, Pages with entries

Noun [Old Irish]

IPA: /ˈd̪aθ/
Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=n|g2=|g3=|head=|sort=}} dath n, {{sga-noun|n}} dath n Inflection templates: {{sga-decl-u|dath|g=n}}, {{sga-decl-noun|acc_du=dath+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=dath|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=dath+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-n|dat_du=dathaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=dathaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=dath+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=datho+N|gen_du2=datha+N|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=dath+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=datho+H|gen_sg2=datha+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=dath+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=dath+L|nom_pl2=datha|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=dath+N|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=dath+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=dath|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=dath+N|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: no-table-tags [table-tags], dath [nominative, singular], dath [dual, nominative], dath [nominative, plural], datha [nominative, plural], dath [singular, vocative], dath [dual, vocative], dath [plural, vocative], dath [accusative, singular], dath [accusative, dual], dath [accusative, plural], datho [genitive, singular], datha [genitive, singular], datho [dual, genitive], datha [dual, genitive], dath [genitive, plural], dath [dative, singular], dathaib [dative, dual], dathaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], dath [error-unrecognized-form], ndath [error-unrecognized-form]
  1. colour Tags: neuter
    Sense id: en-dath-sga-noun-1oOMNXRE Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 50 50
  2. dye Tags: neuter
    Sense id: en-dath-sga-noun-xvgpdrXw Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Scottish Gaelic]

IPA: /tah/ Forms: datha [genitive, singular], dathan [plural], no-table-tags [table-tags], dath [error-unrecognized-form], dhath [error-unrecognized-form]
Etymology: From Old Irish dath (“colour, dye”). Etymology templates: {{inh|gd|sga|dath||colour, dye}} Old Irish dath (“colour, dye”) Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|datha|||||||||plural|dathan||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} dath m (genitive singular datha, plural dathan), {{gd-noun|g=m|gen=datha|pl=dathan}} dath m (genitive singular datha, plural dathan)
  1. colour, pigment Tags: masculine Derived forms: dà-dhathach (english: bicolour, bicoloured, particoloured), dath-uisge

Inflected forms

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "aondathach"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "dathadóir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "dathaigh"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "dathannach"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "dathmhéadracht"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "dathúil"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "english": "colourless",
      "translation": "colourless",
      "word": "éadathach"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "féindathach"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ildathach"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "teicnidhath"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "dath",
        "4": "",
        "5": "colour, dye"
      },
      "expansion": "Old Irish dath (“colour, dye”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish dath (“colour, dye”).",
  "forms": [
    {
      "form": "datha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na ndathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhatha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na ndath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dhath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ndath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "dathanna",
        "13": "or",
        "14": "datha",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "datha",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, nominative plural dathanna or datha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "datha",
        "3": "dathanna",
        "pl2": "datha"
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, nominative plural dathanna or datha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 41 8",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "59 37 4",
          "kind": "other",
          "langcode": "ga",
          "name": "Colors",
          "orig": "ga:Colors",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "colour, pigment"
      ],
      "id": "en-dath-ga-noun-URXMgTrf",
      "links": [
        [
          "colour",
          "colour"
        ],
        [
          "pigment",
          "pigment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 41 8",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 41 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 41 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tint"
      ],
      "id": "en-dath-ga-noun-6e5ILQSN",
      "links": [
        [
          "tint",
          "tint"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "dye"
      ],
      "id": "en-dath-ga-noun-xvgpdrXw",
      "links": [
        [
          "dye",
          "dye"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪ˠax/",
      "tags": [
        "Waterford"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/d̪ˠɑh/",
      "tags": [
        "Kerry"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/d̪ˠah/",
      "tags": [
        "Connacht",
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "dath"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Saterland Frisian",
      "lang_code": "stq",
      "word": "Dood"
    },
    {
      "lang": "West Frisian",
      "lang_code": "fy",
      "word": "dea"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dāth",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ofs-decl-noun-a-m",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dāth",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dātha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāth",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dātha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dātha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dād",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "dāt",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "noun",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "dāth",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dāth m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "head": "dāth"
      },
      "expansion": "dāth m",
      "name": "ofs-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dāth"
      },
      "name": "ofs-decl-noun-a-m"
    }
  ],
  "lang": "Old Frisian",
  "lang_code": "ofs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Frisian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "death"
      ],
      "id": "en-dath-ofs-noun-UsjgKYfM",
      "links": [
        [
          "death",
          "death"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dath"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "dath"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "daah"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "dath"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "datho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ndath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dath n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "dath n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dath",
        "g": "n"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dath+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dath",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dath+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-n",
        "dat_du": "dathaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dathaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dath+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "datho+N",
        "gen_du2": "datha+N",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "dath+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "datho+H",
        "gen_sg2": "datha+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dath+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dath+L",
        "nom_pl2": "datha",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "dath+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dath+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dath",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dath+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "colour"
      ],
      "id": "en-dath-sga-noun-1oOMNXRE",
      "links": [
        [
          "colour",
          "colour"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dye"
      ],
      "id": "en-dath-sga-noun-xvgpdrXw",
      "links": [
        [
          "dye",
          "dye"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈd̪aθ/"
    }
  ],
  "word": "dath"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "dath",
        "4": "",
        "5": "colour, dye"
      },
      "expansion": "Old Irish dath (“colour, dye”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish dath (“colour, dye”).",
  "forms": [
    {
      "form": "datha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathan",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dhath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "datha",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "dathan",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, plural dathan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "datha",
        "pl": "dathan"
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, plural dathan)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "bicolour, bicoloured, particoloured",
          "translation": "bicolour, bicoloured, particoloured",
          "word": "dà-dhathach"
        },
        {
          "word": "dath-uisge"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              15
            ]
          ],
          "english": "Behold the pink color of the lips.",
          "text": "Amhairc an dath bàn-dhearg nam bilean.",
          "translation": "Behold the pink color of the lips.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "colour, pigment"
      ],
      "id": "en-dath-gd-noun-URXMgTrf",
      "links": [
        [
          "colour",
          "colour"
        ],
        [
          "pigment",
          "pigment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tah/"
    }
  ],
  "word": "dath"
}
{
  "categories": [
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine nouns",
    "Irish nouns",
    "Irish terms derived from Old Irish",
    "Irish terms inherited from Old Irish",
    "Irish third-declension nouns",
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "ga:Colors"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "aondathach"
    },
    {
      "word": "dathadóir"
    },
    {
      "word": "dathaigh"
    },
    {
      "word": "dathannach"
    },
    {
      "word": "dathmhéadracht"
    },
    {
      "word": "dathúil"
    },
    {
      "english": "colourless",
      "translation": "colourless",
      "word": "éadathach"
    },
    {
      "word": "féindathach"
    },
    {
      "word": "ildathach"
    },
    {
      "word": "teicnidhath"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "dath",
        "4": "",
        "5": "colour, dye"
      },
      "expansion": "Old Irish dath (“colour, dye”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish dath (“colour, dye”).",
  "forms": [
    {
      "form": "datha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na ndathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na dathanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a dhatha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na ndath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don dath",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na datha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dhath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ndath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "dathanna",
        "13": "or",
        "14": "datha",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "datha",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, nominative plural dathanna or datha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "datha",
        "3": "dathanna",
        "pl2": "datha"
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, nominative plural dathanna or datha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "colour, pigment"
      ],
      "links": [
        [
          "colour",
          "colour"
        ],
        [
          "pigment",
          "pigment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "tint"
      ],
      "links": [
        [
          "tint",
          "tint"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "dye"
      ],
      "links": [
        [
          "dye",
          "dye"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪ˠax/",
      "tags": [
        "Waterford"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/d̪ˠɑh/",
      "tags": [
        "Kerry"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/d̪ˠah/",
      "tags": [
        "Connacht",
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "dath"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Saterland Frisian",
      "lang_code": "stq",
      "word": "Dood"
    },
    {
      "lang": "West Frisian",
      "lang_code": "fy",
      "word": "dea"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dāth",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ofs-decl-noun-a-m",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dāth",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dātha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāth",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dātha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dātha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dāthem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dād",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "dāt",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "noun",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "dāth",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dāth m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "head": "dāth"
      },
      "expansion": "dāth m",
      "name": "ofs-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dāth"
      },
      "name": "ofs-decl-noun-a-m"
    }
  ],
  "lang": "Old Frisian",
  "lang_code": "ofs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Frisian a-stem nouns",
        "Old Frisian entries with incorrect language header",
        "Old Frisian lemmas",
        "Old Frisian masculine nouns",
        "Old Frisian nouns",
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "death"
      ],
      "links": [
        [
          "death",
          "death"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dath"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish neuter nouns",
    "Old Irish neuter u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "dath"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "daah"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "dath"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "datho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "datho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "datha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ndath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dath n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "dath n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dath",
        "g": "n"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dath+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dath",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dath+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-n",
        "dat_du": "dathaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dathaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dath+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "datho+N",
        "gen_du2": "datha+N",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "dath+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "datho+H",
        "gen_sg2": "datha+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dath+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dath+L",
        "nom_pl2": "datha",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "dath+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dath+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dath",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dath+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "colour"
      ],
      "links": [
        [
          "colour",
          "colour"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "dye"
      ],
      "links": [
        [
          "dye",
          "dye"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈd̪aθ/"
    }
  ],
  "word": "dath"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "bicolour, bicoloured, particoloured",
      "translation": "bicolour, bicoloured, particoloured",
      "word": "dà-dhathach"
    },
    {
      "word": "dath-uisge"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "dath",
        "4": "",
        "5": "colour, dye"
      },
      "expansion": "Old Irish dath (“colour, dye”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish dath (“colour, dye”).",
  "forms": [
    {
      "form": "datha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dathan",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dhath",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "datha",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "dathan",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, plural dathan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "datha",
        "pl": "dathan"
      },
      "expansion": "dath m (genitive singular datha, plural dathan)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries",
        "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
        "Scottish Gaelic lemmas",
        "Scottish Gaelic masculine nouns",
        "Scottish Gaelic nouns",
        "Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
        "Scottish Gaelic terms inherited from Old Irish",
        "Scottish Gaelic terms with usage examples",
        "gd-noun 2"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              15
            ]
          ],
          "english": "Behold the pink color of the lips.",
          "text": "Amhairc an dath bàn-dhearg nam bilean.",
          "translation": "Behold the pink color of the lips.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "colour, pigment"
      ],
      "links": [
        [
          "colour",
          "colour"
        ],
        [
          "pigment",
          "pigment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tah/"
    }
  ],
  "word": "dath"
}

Download raw JSONL data for dath meaning in All languages combined (13.8kB)

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": "started on line 4, detected on line 4"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dath/Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dath/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dath/Scottish Gaelic 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dath"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "noun",
  "title": "dath",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.